Hemen Paylaş
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Komando Nedir - Çeşitleri

YazarMesaj
XLOVER
AdмiηisTяαToя
AdмiηisTяαToя

Puanı : 2147489531

Komando Nedir - Çeşitleri Empty
MesajKonu: Komando Nedir - Çeşitleri   Komando Nedir - Çeşitleri I_icon_minitimeC.tesi Eyl. 13, 2008 9:34 am

Komando Nedir - Çeşitleri 398px-DM-SD-03-08654

Jandarma Komando Birlikleri : Savaş sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na katılan Jandarma Komando birlikleri; barış sırasında da, günümüzde olduğu gibi Jandarma Karakol ve İlçe Jandarma Komutanlıkları'nın kapasitesini aşan durumlarda; toplumsal olaylara müdehale terörle mücadele ve iç güvenlik harekatlarının icrasında büyük bir yükü taşırlar. Jandarma Komando birlikleri, Jandarma Asayiş Komando birlikleri ve Jandarma Özel Harekat birlikleri (Alay bünyesinde kurulan ve rütbeli personelden oluşan A Timi, Tabur seviyesinde teşkilatlandırılan ve ağırlıklı olarak Jandarma Uzman Çavuş ve Uzman Jandarma Çavuşlardan oluşan B Timi ve komando eğitimi verilen erbaş ve erlerden seçilerek tekrar 3 ay eğitimi müteakip görev yerlerine dağıtılan C Timi) Jandarma Teşkilatı bünyesinde kurulmuş komando birlikleridir.

Manisa-Kırkağaç 6.Jandarma Komando Eğitim Alayı ile İzmir - Foça 7.Jandarma Komando Eğitim Alayı halk arasında en çok bilinen Jandama Komando eğitim birimleridir.

Piyade Komando Birlikleri:Dağ ve Komando birlikleri ile Paraşütçü Komando birlikleri Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde teşkilatlandırılmış birliklerdir. Jandarma Komando birliklerinden farklı olarak; branşlarına göre paraşüt, dağcılık, yakın dövüş gibi eğitimler alırlar. Savaş sırasında konvansiyonel harp faaliyetlerinde, barışta da İç Güvenlik Heraktlarında kullanılabilmektdir.

Isparta-Eğirdir bolu komando tugayı Dağ ve Komando Tugayı ile Kayseri Hava İndirme Tugayı halk arasında en çok bilinen eğitim birimleridir.

Özel Kuvvetler :Özel Kuvvetler Komutanlığı ya da halk arasında bilindiği şekliyle Bordo Bereliler gayri-nizami harp faaliyetlerinin icrasında kullanılmak üzere; istihbarat, istihbarata karşı koyma, hayatı idame, yön bulma, yakın döğüş, paraşüt, su altı, yabancı dil gibi yaklaşık 3.5 sene süren yurt içi ve yurt dışındaki eğitim faaliyetlerinin ardından; devletin ihtiyaçları doğrultusunda özel harekat, muharebe arama/kurtarma ve iç güvenlik harekatı planlama ve icra etme yeteneğine sahip olur; bununla berababer ihtiyaç duyulduğunda Barışı Destekleme, İnsani Yardım ve Tahliye, dost ve müttefik ülke özel kuvvetlerinin kurulması ve gelişimine katkı sağlama faaliyetleri icra ederler.

Yine Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesinde Su Altı Savunma(SAS) ve Su Altı Taarruz(SAT) birliklei ile Özel Havacılık birlikleri kurulmuştur.
https://hemenpaylas.forum.st

Komando Nedir - Çeşitleri
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-